تبلیغات
مهندسی بهداشت محیط یزد - بهداشت محیط ، از اولویت های سال 94 وزارت بهداشت ...
تاریخ : شنبه 1393/12/23 | 09:53 بعد از ظهر | نویسنده : مهدی ملکی سورکی

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی

دکتر هاشمی گفت:  اولین دستگاهی هستیم که در طول عمر کشور از مردم می خواهیم آزادانه عملکرد ما را نقد کنند و برگزاری همایش نقد عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت فرصت خوبی برای پاسخ دادن به انتقادات منتقدین است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر سید حسن هاشمی در اجلاس روسای دانشگاهها ی علوم پزشکی سراسر کشور ضمن بیان این مطلب افزود: دو اقدام مربوط به دولت یازدهم است که یکی از آنها سیاست خارجی و بحث هسته ای و دیگری موضوع سلامت است.
 وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه یکی از محوری ترین برنامه های دولت، حوزه سلامت است خطاب به روسای دانشگاه ها گفت: اگر اعتقاد دارید که گفتمان اعتدال تنها راه نجات کشور است مسئولیت و بار سنگینی بر دوش همه ما قرار دارد و بدون تلاش شما هیچ کاری با موفقیت همراه نخواهد شد.
دکتر هاشمی با بیان اینکه یکی از اقدامات دولت اجرای طرح تحول سلامت بوده است گفت: براساس این برنامه کمتر از 5 هزار میلیارد ریال برای حوزه سلامت هزینه شده است، اما تاثیر و برکتی که در این کار بوده است چنین رضایت مندی از نظام، دولت و مجلس را به همراه داشته است که این موضوع دستاورد کمی نیست بنابراین تلاش و مسئولیت شما بسیار سنگین است.
وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی گفت: سال آینده باید با قوت و قدرت بیشتری کار را شروع کنیم و کارمان سخت تر است.
وی یادآور شد: امسال کارمان راحت تر بود اگرچه در شروع سال نگرانی های زیادی برای برنامه تحول داشتیم اما اجرای طرح و سپس ابلاغ سیاست های کلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری باعث دلگرمی ما شد و از نگرانی هایمان کاسته شد.
وزیر بهداشت با بیان این که هنوز هم این نگرانی ها برای ادامه طرح تحول سلامت وجود دارد گفت: امروز باید ما مطالبه گر جدی باشیم و به جای اینکه دیگران یا مسئولان و مجلس از ما سوال کنند چه کرده اید ما از آنها بخواهیم که برای ادامه و استمرار طرح تحول سلامت چه کرده اند.
دکتر هاشمی با بیان اینکه سال آینده و همزمان با سالگرد شروع کار طرح تحول سلامت گزارش کاملی را ارایه خواهم داد گفت: این گزارش بسیار موثر و مفید خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه هنوز هم در ادامه کار مشکلاتی وجود دارد گفت: این مشکلات را نیز به تدریج برطرف خواهیم کرد و سال آینده سال سختی خواهد بود چرا که مراقبت از این طرح بسیار سخت است.
دکتر هاشمی با اشاره به سخنان رییس جمهور مبنی بر اینکه "اگر درسال 94 اقداماتی را که تا کنون انجام داده اید ادامه دهید و نگذارید طرح تحول سلامت آسیب ببیند کار بزرگی کرده اید و دولت ممنون شماست"  خطاب به روسای دانشگاه ها تصریح کرد: مهمترین وظیفه شما در سال آینده نظارت و مراقبت از طرح تحول سلامت است .
وزیر بهداشت همچنین بر ضرورت صرفه جویی در منابع تاکید کرد و یادآور شد:  اعتبارات مربوط به اجرای طرح تحول سلامت از محل درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها و مربوط به همه مردم کشور است که آن را به دست ما به امانت سپرده اند بنابراین ما مسئولیت سنگینی در هزینه کردن آن داریم و باید صرفه جویی کنیم.
وی افزود: این نعمت بزرگی است که تمام مسئولان استانی ، ائمه جمعه و  فرمانداران از یک دستگاه اجرایی ابراز رضایت و قدرشناسی دارند و به نظر من خداوند مهر فعالیتها وتلاش شما را در دل مردم قرار داده است.
دکتر هاشمی با اشاره به برگزاری هفته سلامت در سال آینده گفت: برای این هفته در ستاد وزارتخانه برنامه های خوبی در نظر داریم و در دانشگاه ها نیز این هفته را جدی بگیرید و از ظرفیت هفته سلامت برای ارایه دستاوردهای حوزه سلامت استفاده کنید.
دکتر هاشمی همچنین به برگزاری همایش نقد عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: اولین دستگاهی هستیم که در طول عمر کشور از مردم می خواهیم آزادانه عملکرد ما را نقد کنند و برگزاری این همایش فرصت خوبی برای پاسخ به انتقادات منتقدین است.
وزیر بهداشت با بیان اینکه در این خصوص باید با شفافیت عمل نماییم تصریح کرد: شفافیت از فساد جلوگیری می کند.
دکتر هاشمی در ادامه با اشاره به همراهی و تعامل مجلس با حوزه سلامت  ضمن تشکر از همراهی و هوشمندی نمایندگان مجلس در مخالفت با پیشنهاد توزیع اعتبارات هزینه ای ردیف های هدفمندی یارانه ها و یک درصد ارزش افزوده و پزشک خانواده براساس شاخص و سرانه جمعیتی گفت: این طرح در مجلس تنها 56 رای آورد.
دکتر هاشمی این گونه پیشنهادات را ناشی از تلاش های کسانی دانست که در صدد هستند طرح تحول سلامت را به شکست برسانند وگفت:  این افراد زمانی که اعتبارات لازم را در زمان مسئولیت شان در اختیار داشته اند زیرساخت های لازم و عادلانه را در حوزه بهداشت و درمان کشور ایجاد نکردند.
 حقوق پرسنل وزارت بهداشت رتبه سیزدهم  را بین دستگاههای دولتی دارد

ارتقای حوزه بهداشت محیط از اولویتهای سال آینده
وزیر بهداشت در ادامه به حوزه بهداشت اشاره کرد و گفت: مردم به مسایل بهداشت بسیار اهمیت می دهند و از بحث های جناحی و سیاسی و خسته کننده و قول های بی حاصل دل بریده اند و به فکر معیشت، اشتغال و سلامت هستند لذا سال آینده  باید بر روی موضوع بهداشت محیط بیشتر کار کنیم و آن را ارتقا دهیم مردم باید بدانند که حوزه بهداشت محیط زیر نظر ماست و به آن توجه داریم.
وزیر بهداشت در ادامه در مورد پرداخت تمام وقتی ها نیز اظهار داشت: اگر با پرداخت تمام وقتی ها باز تقاضا برای خروج از سیستم وجود داشت منطقی نیست چرا که دیگر بهانه ای به دلیل واقعی نبودن تعرفه ها وجود ندارد.

Image result for ‫دکتر خسرو صادق نیت‬‎
خسرو صادق نیت در نشست مدیران گروه بهداشت محیط و حرفه‌ای سراسر کشور در سالن آمفی‌تئاتر مرکز طبی کودکان دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به این‌که بهداشت‌کاران حرفه‌ای از هم‌اکنون تا سه ماه آینده در آماده‌باش خواهند بود، گفت: سال 94 سال بهداشت محیط و حرفه ای است.
وی افزود: سال 94 باید متفاوت از سال‌های قبل باشد و باید اهداف بهداشت محیط و حرفه‌ای که سال‌های گذشته برای اجرای آن‌ها زمینه‌سازی‌های زیادی شده است محقق شود.
دکتر صادق نیت گفت: وزیر و معاون بهداشت وزارتخانه برای بازگرداندن بهداشت محیط به جایگاه پیشینش اهتمام جدی دارند و مقدمات این کار، با عنایت این دو عزیز فراهم‌ شده است.
وی با اشاره به اینکه محذورات و مشکلات سال‌های قبل زیاد است، افزود: طلیعه سال جدید نشان می‌دهد که بحث تحول در زمینه بهداشت همچون تحول در بخش درمان فراگیر و موفقیت‌آمیز خواهد بود.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به کاهش پرداخت‌ها از جیب مردم در بخش درمان به 6 درصد، گفت: بحث تحول در بخش بهداشت نیز باکارهایی که در حاشیه شهرها انجام‌ شده، امسال آغاز شد که امیدواریم این تحول در سال 94 با توجه به بخش بهداشت محیط گسترش و ادامه یابد.
وی افزود: هم‌اکنون دغدغه مردم داشتن آب شرب سالم، غذا و هوای سالم و همچنین پرتوهای آسیب‌رسان است و وظیفه ماست که این مشکلات را برطرف کنیم.
وی با اشاره به اینکه برای سال 94 بودجه مناسبی برای بهداشت محیط و حرفه‌ای در نظر گرفته‌ شده است، ادامه داد: وجود 5900 مهندس بهداشت محیط و 1900 بهداشت‌کار حرفه‌ای پتانسیل خوبی برای اجرای برنامه‌ها و عملی شدن اهداف بلند مرکز سلامت محیط و کار در این سال خواهد بود.
دکتر صادق نیت در ادامه مهم‌ترین محورهای تحول در حوزه بهداشت محیط و حرفه‌ای را چنین بیان کرد: کنترل و کاهش مصرف دخانیات، تکمیل سامانه رسیدگی به شکایات مردمی 1490، گسترش کمی و کیفی بهداشت مواد غذایی در سطح عرضه، بهداشت آب و فاضلاب، تهیه خودروی ستاد فوریت‌های سلامت محیط و کار، بهداشت پرتوها، بهداشت هوا، توسعه خدمات تخصصی آزمایشگاه‌های بهداشت حرفه‌ای، حوادث ترافیکی و سامانه جامع بازرسی سلامت محیط و کار، مهم‌ترین برنامه‌ها و اقدامات بهداشت محیط خواهد بود.
دبیر ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات اظهار کرد: متأسفانه وضعیت دخانیات در کشور اسف‌بار است و سیر نزولی کاهش مصرف مواد دخانی در جامعه در سال‌های 75 تا 76 به یک سیر کاملاً صعودی از سال 88 به این‌طرف تبدیل‌ شده است.
وی افزود: قلیان در این افزایش مصرف نقش ویژه‌ای داشته و دیگر از پستوی خانه‌ها در آمده و به مهمانخانه‌ها وارد شده است.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به موفقیت برخی استان‌ها در کنترل کاهش مصرف مواد دخانی و عدم موفقیت این امر در شهرهای بزرگ، گفت: ایران قبلاً جزو کشورهای اول اجرای کنوانسیون سازمان بهداشت جهانی در زمینه مصرف دخانیات بود، ولی؛ در سال‌های اخیر به کشورهای آخر عضو این کنوانسیون پیوسته است.
وی ادامه داد: معاون بهداشت شخصاً در این زمینه با ارگان‌های مختلف جلسه‌های متعددی گذاشته است؛ زیرا برای کنترل و مبارزه با دخانیات یک وزارتخانه به‌تنهایی نمی‌تواند کاری از پیش ببرد و هماهنگی بین بخشی و پای‌کار بودن همه مهم است.
دکتر صادق نیت تهیه لایحه مالیات بر دخانیات، فعال‌سازی کارگروه آموزش و تحقیقات ستاد کشوری مبارزه با دخانیات، فعال‌سازی کارگروه اعمال قانون این ستاد با اولویت تهران، فعال‌سازی مجدد پژوهش‌های مرتبط و پایش مصرف دخانیات، فعال‌سازی سامانه 1490 و گسترش بازرسی‌ها را مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های در حال اجرا در خصوص مبارزه با دخانیات اعلام کرد و بر نقش‌آفرینی استان‌ها و دانشگاه‌ها در این زمینه تأکید کرد.
وی با اشاره به پیگیری بحث تدوین پروتکل قاچاق سیگار گفت: امیدواریم بارأی مجلس شورای اسلامی بتوانیم مسیرهای قاچاق مواد دخانی را از صفر تا 100 مسدود کنیم.