تاریخ : شنبه 1394/09/7 | 01:35 بعد از ظهر | نویسنده : مهدی ملکی سورکی

 پایلوت طرح تحول سلامت محیط وکار در تهران/ راه اندازی سامانه 190 برای ثبت شکایات

 رییس مرکز سلامت محیط وکار از اجرای آزمایشی طرح تحول سلامت محیط وکار با توجه به تاکید وزیر بهداشت در استان تهران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دکتر خسرو صادق نیت با اعلام این خبر در اجلاس مدیرگروه های بهداشت محیط کشور در هتل انقلاب تهران، گفت: این طرح برنامه و اقدامات متعدد و مهمی را شامل می شود که با توجه به ابعاد گسترده ای که دارد مورد بازبینی های متعدد قرار گرفته است.

وی افزود: نقطه قوت این طرح اینست که مقامات مسئول مرتبط با طرح یعنی معاون بهداشت و وزیر بهداشت توجه و اهمیت ویژه ای برای طرح قائلند که این امر مشکلات اجرایی طرح را کاهش می دهد.

وی بیان داشت: یکی از طرح هایی که برای اجرای این برنامه ملی روی آن کار شده است به کارگیری بخش خصوصی و ایجاد زمینه فعالیت آن است.

وی افزود: یکی از اقدامات مهم در جهت خصوصی سازی واگذاری کارهای اداری به پیشخوان دولت بود که توسط دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی و ایران انجام شد و نتایج مثبتی به همراه داشت.

وی بر لزوم واگذاری کارهای غیرحاکمیتی به بخش غیردولتی تاکید کرد و گفت: کار ما در ستاد باید نظارت، برنامه ریزی و سیاستگزاری باشد تا کار در بدنه مثمرثمر شود و بار کاری سبک و شتاب کارها زیاد شود و در نهایت پوشش خدمات در شان مردم ارتقا یابد.

طراحی سامانه شرکت های خوداظهاری

دکتر صادق نیت ادامه داد: دستورالعمل های طرح شرکت های خوداظهاری و خودکنترلی به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است. برای اجرای این طرح سامانه ای نیز طراحی شده که اجرای طرح سرعت بگیرد.

وی به بحث تجهیز کارشناسان و مهندسان برای فعالیت تخصصی اشاره کرد و گفت: جایگزینی تجهیزات فرسوده، ارتقا و بروزرسانی تجهیزات مراحل نهایی خود را طی می کند.

وی افزود: در زمینه تجهیزات سرمایه ای و آزمایشگاهی پیشرفته دانشگاه های قطب مشخص شده اند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بودجه های خوبی در شبکه بهداشت توزیع می شود و برخی مدیرگروه های بهداشت محیط برای جذب این بودجه ها اقدامات خوبی انجام داده اند، بیان داشت: شبکه برنامه های خود در شهرها و حاشیه شهرها را گسترش داده است و مدیرگروه ها باید از این فرصت برای تامین نیروی انسانی و تجهیز سیستم بهره برداری کنند.

 

 

ضرورت رتبه بندی رستوران ها

رییس مرکز سلامت محیط وکار شعار امسال را که امنیت غذاست مورد اشاره قرار داد و گفت: خوشبختانه بسیاری از دانشگاه ها این رتبه بندی را بر اساس طراحی جدید از یک سیب تا سه سیب انجام داده اند.

وی افزود: پوشش رتبه بندی رستوران ها در سراسر کشور باید اجرایی شود و سامانه ما در این خصوص جزو قویترین سامانه های وزارت بهداشت است.

اقدامات خوبی برای دفع پسماندها انجام شده است

دکتر صادق نیت با اشاره به اقدامات خوبی برای دفع پسماندهای بیمارستانی انجام شده است، گفت: برنامه های جدید تکمیل اقدامات خوب گذشته، تفکیک پسماندها به شیمیایی، شبه خانگی، تیز و برنده و عفونی است که در بیمارستان ها انجام می شود.

وی افزود: نظارت بیشتر بر این کار و ارتقای کیفیت آن مهم است که باید دنبال شود. بیمارستان هایی که در بی خطرسازی خوب عمل کردند متاسفانه گاهی مورد بی مهری هایی از طرف شهرداری ها قرار می گیرند.

وی گفت: شهرداری ها هزینه هایی گزافی بابت دفع این زباله ها به بهانه های غیرمستند می گیرند. با توجه به مصوبه جدید دولت عادی شدن زباله ها را باید وزارت بهداشت و محیط زیست اعلام کنند بنابراین وقتی زباله ها عادی شد شهرداری ها نیز باید به صورت زباله عادی آنها را دفع کنند نه اینکه به بهانه عادی نشدن زباله ها چند برابر دفع عادی زباله از بیمارستان ها پول بگیرند.

رییس مرکز سلامت محیط وکار اظهار داشت: دفع بهداشتی زباله ها وظیفه شهرداری هاست و بیمارستان ها باید هزینه عادی سازی پسماندها را بدهند نه بیشتر.

وی افزود: در بحث دفع بهداشتی پسماندهای بیمارستانی تاکنون فشارها ونظارت ها فقط به کار بیمارستان ها بوده است در حالی که کسی به بخش دوم کار که دفع بهداشتی این زباله ها توسط شهرداری هاست توجه چندانی نشده است.

صادق نیت ابراز داشت: شهرداری هزینه اضافی که از بیمارستان ها در این خصوص می گیرد و گاهی این هزینه تا 10 برابر حد مجاز نیز می رسد باید صرف دفع بهداشتی زباله ها کند در غیر اینصورت لازم است که برخورد قانونی صورت گیرد.

راه اندازی سامانه 190

وی از راه اندازی سامانه 190 برای کل وزارت بهداشت و در فاز نخست برای ثبت شکایات بهداشت محیط خبر داد و گفت: این سامانه همان سامانه 1490 سابق است که پیشانی کار ماست وبه سامانه بهداشت 190 تغییر نام یافت.