تبلیغات
مهندسی بهداشت محیط یزد - بهداشت محیط و شورای شهر چه رابطه ای دارند؟
تاریخ : یکشنبه 1396/02/3 | 10:20 بعد از ظهر | نویسنده : مهدی ملکی سورکی
بهداشت محیط چیست؟

جنبه‌هایی از سلامت انسان‌ها و بیماری‌ها که بوسیله عوامل محیطی مشخص می‌شوند. همچنین به تئوری و ارزیابی و کنترل عوامل محیطی، اشاره دارد که می‌توانند بالقوه روی بهداشت و سلامت تأثیر بگذارند.

تعریف بهداشت محیط که توسط سازمان WHO در اروپا استفاده می‌شود شامل هر دو اثرات مستقیم پاتولوژیک مواد شیمیایی، تشعشعی و برخی از عوامل بیولوژیکی و اثرات آنها (اغلب غیرمستقیم) بر روی سلامت و رفاه جسمی، روانی، اجتماعی و محیط فرهنگی، شامل مسکن، توسعه شهری، زمین مورد استفاده و حمل و نقل می‌باشد.

تعریف بهداشت محیط توسط سازمان بهداشت جهانی: ابزار انجام سیاست‌های بهداشت محیط، نظارت و کنترل فعالیت‌ها می‌باشد. همچنین، آنها این نقش‌ها را با ترویج بهبود بخشیدن به پارامترهای محیطی و تشویق استفاده از فن آوری و رفتارهای سازگار با محیط زیست، انجام می‌دهند. آنها پیشرو در توسعه و سیاست‌های جدید می‌باشند.

البته بهداشت محیط را نباید با حافظت محیط زیست اشتباه گرفت . بهداشت محیط از محیط زیست و  نیز محیط زندگی بشری که به دست انسان ساخته شده، حمایت می کند. در بهداشت محیط شیوه انتقال بیماری ها به وسیله محیط بر انسان ، تامین آب و مواد غذایی سالم ، دفع بهداشتی فاضلاب ، دفن زباله ها و تصفیه مواد اضافه سمی و کاهش آلودگی هوا ، حتی کاهش آلودگی صدا مورد توجه قرار می گیرد.

اینکه چقدر سلامتی ما تحت تاثیر محیط است حقیقتی است که برای عامه مردم آشکار شده است و حفاظت از بهداشت محیط جامعه اکنون بصورت یک الزام برای همه واضح است.