تبلیغات
مهندسی بهداشت محیط یزد - به مناسبت 21 تیر روز بدون پلاستیک...
تاریخ : شنبه 1396/04/24 | 09:11 بعد از ظهر | نویسنده : مهدی ملکی سورکی
http://www.upsara.com/images/tsrv_no-plastic-bag.jpg

كیسه ها و ظروف پلاستیكی كه یك روز به دلیل سبكی و دوام آنها ساخته شدند، امروزه عامل بزرگترین مشكلات زیست محیطی هستند. پلاستیك غیر قابل تجزیه است و كیسه های نایلونی به طور متوسط 500 سال در محیط باقی می مانند در ایران روزانه ۲۳ میلیون کیسه پلاستیکی به مشتریان عرضه می شود و یا به بیان ساده تر، هر فرد به طور متوسط روزانه سه پلاستیک وارد چرخه محیط زیست می کند.

با توجه به اینکه استفاده از کیسه پلاستیکی گریز ناپذیر است بایستی تا حد ممکن با اقدامات مناسب مصرف آنرا کاهش داد.

كیسه های پلاستیكی همراه باد همه جا پخش می شوند و بیشتر آنها در محیط اطراف سورک پخش می گردند و تا سالهای زیادی باقی می مانند و ضمن بوجود آوردن منظره نا خوشایند ، باعث آلودگی آب، خاک و هوا خواهند شد و همچنین با بلعیده شده توسط جانداران سبب مرگ آنها می شوند. ضمنا چنانچه پلاستیك و نایلون موجود در زباله سوزانده شود، اسید كلریدریك ایجاد می كند كه باعث آلودگی هوا و آسیب رساندن به انسان و دیگر موجودات می شود.

تفکیک زباله راهی بسیار مفید برای کاهش زباله و نگهداری محیط زیست هست، برای این کار میشود ابتدا باید به مردم در مسجد یا حسنیه اطلاع رسانی کرد که این کار را چگونه انجام دهند و سپس در یک مکان مناسب در سورک حداقل دو سطل بزرگ درب دار رنگی مخصوص تفکیک زباله قرار داد (کاغذو مقوا انواع پلاستیک ) و بسیاری از پسماندهای تر (از جمله باقیمانده های غذایی و ... ) هم که میشه برای مصرف دام و طیور استفاده کرد و حتی در بعضی موارد در زمین کشاورزی دفن کرد که تبدیل به کود بشه.( در صورتی که با کود مخلوط شود میتواند باعث بهبود کیفیت خاک کشاورزی هم شود.) در مورد از انواع ضایعات فلزی هم که بعلت ارزش اقتصادی معمولا استفاده مجدد میشه یا نگهداری میشه برای فروش و مابقی پسماندهای تولیدی مردم هم بهشون آموزش داد که در کیسه های زباله محکم نگهداری بشه با درب گره زده تا نه توسط باد پراکنده بشه و نه توسط گربه و سگ پاره بشه و روزی که جهت جمع آوری میایند طبق روشی که گفته شده جمع آوری شود و هر کسی سهم خود را هر چند کوچک در پاکی محل روستا ادا نماید.

چند نکته :

-        سعی کنید در موقع خرید هرچه کمتر کیسه نایلونی استفاده کنید برای این کار می توانید هنگام خرید کیسه، زنبیل یا ساک همراه خود ببرید و به فروشنده بگوئید به کیسه نایلونی نیاز ندارید و در مغازه های سورک هم استفاده از کیسه نایلونی رو محدود کنید.

-        سوزاندن لاستیک های فرسوده اتومبیلها و انواع پلاستیک ها در فضای آزاد در محیط روستا باعث پخش مواد زیان آور و سرطانزا در هوای محیط می شود.

-        استفاده صحیح از سطلهای زباله درب دار در کوچه ها متأسفانه به اندازه کافی جدی گرفته نمی شود نگاهی به معابر و اطراف زباله دان های نشانگر این امر است که شعار (شهر ما، ‌خانه ما) اثر لازم را برای همولایتی ها نداشته است.

-        در پارک و مکان هایی که سابقه ریختن زباله توسط گردشگران و خودی ها وجود دارد تابلو نصب شود در خصوص عدم پخش زباله و سطل های زباله مجهز به درب و کیسه زباله مناسب و به تعداد کافی باشند.

-        ظروف یک‌بارمصرف هم که این روزهابعلل مختلف مصرفش زیاد شده، به محیط زیست آسیب می‏رساند. سعی شود حدی الامکان در خانه و مهمانی‏ها از این ظروف استفاده نکنید و در مواقع اضطراری مثل نذورات محرم که استفاده میشه بلافاصله تماما جمع آوری تا باعث پراکنده شدنش نشود.

-        تا حد ممکن در گردش ها، مثلا برای رفتن به کوه یا بیابان برای جمع آوری پسماندها کیسه های برزنتی همراه خود داشته باشید.

-        هر چند وقت یکبار باید کمپینی برای جمع آوری زباله و کیسه های رها شده در محیط زیست و مکانهای عمومی تشکیل شود.http://www.upsara.com/images/ff7g_1112496.jpg
طبقه بندی: بهداشت،